Nyhed

Fodbold og fællesskab gav Lillie en ny start

15. december 2025

Image Article Lillie Efterskole

Det var en lidt hurtig beslutning at vælge efterskole i 9. klasse, men det har vist sig at være det helt rigtige.

15-årige Lillie går i 9. klasse på Oure. Med ønsket om mere spilletid og stærkere relationer, valgte hun fodboldlinjen, og det har givet hende nye chancer og nye venskaber.

Da Lillie stod overfor at skulle vælge, hvad der skulle ske efter 8. klasse, var hun i tvivl. Skulle hun blive i sin gamle skole? Vente med efterskole til 10. klasse? Eller tage springet allerede nu?

"Jeg havde brug for en ny start,” fortæller hun ærligt. “Jeg havde vokset mig lidt fra nogle af mine veninder, og så havde jeg hørt virkelig godt om Oure. Jeg tog en hurtig beslutning, og det har jeg ikke fortrudt.”

Jagten på spilletid og mere end det
Lillie har spillet fodbold siden hun var ni år. Højre back, men fleksibel i hele bagkæden. Inden Oure spillede hun i BSF – en klub med højt niveau og konkurrence. Men hun savnede spilletid. Derfor blev det fodboldlinjen på Oure, da hun valgte at tage 9. klasse på en efterskole.

"Jeg gik efter at komme på divisionsholdet og få spilletid. Det var helt klart det vigtigste for mig, og det er lykkedes. Her er jeg førstevalg, og det betyder meget for min udvikling.”

At komme til et sted, hvor trænerne kender en rigtig godt, og hvor ambitioner møder fællesskab, har også gjort noget andet for Lillie: “Jeg har fået mere selvtillid. Her bliver man ikke bare set på som en spiller, men som en person.”

Image Article Lillie Efterskole 2

Træning med mening og relationer, der rykker

Selvom Oure stadig er ny i pige-licenssystemet, oplever Lillie, at trænerne er dygtige og engagerede.

"Theis er en af de bedste trænere, jeg har haft, hvis ikke den bedste,” siger hun uden tøven. "Og vi har lige fået Marlene, som også virker super dygtig.”

Men det, der især gør forskellen, er relationen mellem træner og spiller. "Trænerne er ikke kun trænere. De er også de voksne, der er omkring os i hverdagen. Det betyder noget.”

Skolen er blevet sjovere

Lillie fremhæver, hvordan det tætte fællesskab med de andre piger har løftet både hendes spil og skolegang.

"Vi er virkelig tætte på holdet, og det gør bare træningerne sjovere. Når man træner med sine bedste venner, og bor med dem, og går i skole med dem, så bliver det hele bare bedre.”

Hun har også fået ansvar. I nogle kampe bærer hun anførerbindet, og det har lært hende, hvordan man motiverer og løfter andre. "Jeg har lært at være en god holdkammerat. Og det gør mig også til en bedre spiller.”

Image Article Lillie 3 Efterskole
Image Article Efterskole Pigefodbold Bold

Fremtiden - og et råd til andre piger

Lillie drømmer om at rykke op og få mere spilletid på U19-divisionsholdet resten af skoleåret. Og efter Oure? "Jeg er i tvivl om, om jeg skal tilbage til min gamle klub eller finde en ny – men det skal være en divisionsklub.”

Og hvad vil hun sige til andre piger, der overvejer efterskole og fodboldlinje?

"Bare gør det. Det er den bedste beslutning, jeg har taget. Vær dig selv og vær åben. Og sænk forventningerne – ikke fordi det bliver dårligt, men fordi det tit bliver på en anden måde, end man tror. Jeg havde aldrig regnet med, at det ville blive så godt.”