Skolerne i Oure Sport & Performance
Kontakt os Bestil materiale Sitemap
   
 
Oure forside  Sommerkurser  Specialkurser  Windsurfing
 
Windsurfing

 

En uge på surfbrættet i det sydfynske sejlerparadis giver energi til både krop og sjæl. For at sikre at alle får det optimale udbytte af kurset, bliver kursisterne niveauinddelt ved ankomst.

Windsurfing – begyndere. Er for den helt nye surfer. Her gives en grundlæggende introduktion til windsurfing, og kursisterne lærer de mest almindelige manøvrer, samt at rigge udstyret til.

Windsurfing – øvede. Den øvede surfer får en grundig instruktion i trim.
Kursisterne lærer desuden om tuning af udstyr, de træner krydsteknik, og lærer manøvrer på vandet og på land.

Grej. Skolerne i Oure stiller det basale grej inden for surfbrætter, våddragter og redningsveste til rådighed. Kursister, der har eget surfudstyr, -grej eller dragt, opfordres til at tage dette med.

Et intensivt højskoleophold. Ud over windsurfing byder ugeprogrammet på foredrag, historisk kultur-tour og flere forskellige aktivitetstilbud. Alt dette står der mere om på siderne: Foredrag og historisk Kultur-tour.

PRIS & KURSUSPERIODE

1 uge

Uge 28: 11. juli - 17. juli
Uge 29: 18. juli - 24. juli
Uge 30: 25. juli - 31. juli

Pris: 4.750,-

Ret til ændringer forbeholdes.


Siden er sidst opdateret d. 2-12-2009 af Webmaster  Til top
Printvenlig version
 

Sommer 2010

Generel info

Tilmelding specialkurser

 

Sommer 2010

Specialkurser

Læs mere om:

Hent samlet pdf

 

         

Skolerne i Oure Sport & Performance     Idrætsvej 1     5883 Oure     Telefon: 62 38 38 38     Fax: 62 28 18 85     E-mail: info@oure.dk