Her kan du se, hvad der sker på Håndboldlinjen.
Længere nede kan du læse linjebeskrivelsen.
Dagbøger |
|
Linjepræsentationer |
|
|
|
|
|
|
|
|
Interviews og artikler |
|
|
|
|
På Oure Højskoles håndboldtræneruddannelse kan du tage DHFs træneruddannelse til og med divisionstrænerkurset. Uddannelsens formål er at gøre dig til en kompetent træner. På Oure har du mulighed for at dygtiggøre dig som håndboldspiller i GOG, der har hold på alle niveauer. Uddannelsen indeholder disse formelle DHF kurser, som er godkendte i Europa:
- DHFs Nye Træneruddannelse
- DHFs Divisionstræneruddannelse
Håndboldtræneruddannelsen består af:
- Håndbold linjetimer
- Fællesteori - se særskilt beskrivelse
- Superviseret praktisk undervisning
- Valgfag
I linjetimerne vil du blive undervist i alle håndboldspillets elementer inden for teknisk, taktisk, fysisk og mental træning. Du vil ydermere blive introduceret til et bredt udsnit af andre sportsgrene, der kan tjene til inspiration til trænergerningen.
Du vil også blive undervist i DHF’s kursusmateriale om: Dels de pointgivende basis- og tilvalgsmoduler, dels de fem divisionstrænermoduler, der bl.a. omhandler angrebs- og forsvarstræning, målvogtertræning, fysisk træning, teammanagement, coaching og træningsplanlægning, regler og videoanalyse. Desuden vil du få undervisning, som dels sætter håndbolden i relation til sportens naturvidenskab, sportspædagogik og sportspsykologi, dels perspektiverer håndbolden. Det kan fx være den danske foreningskultur mellem bredde og elite eller talentudviklingen i dansk håndbold. Undervisningsmetoden vil både være teori og praktik.
Den praktiske undervisning foregår i samarbejde med håndboldakademiet på Skolerne i Oure og eventuelt egne klubber. Du får mulighed for at arbejde med planlægning og gennemførelse af træning på alle niveauer af ungdomstræningen. Din praktiske undervisning bliver superviseret efter aftalte kriterier og fokuspunkter.
Dokumentation: Du får dokumentation for den formelle uddannelse. Derudover bliver du bedømt på din forståelse af teorien, din trænerkompetence og din egenfærdighed. Se introduktionen til træner- og instruktøruddannelsen.
Øvrigt indhold i uddannelsen:
En uges studietur til en europæisk top håndboldnation
Overværelse af udvalgte træninger med GOG’s liga-hold og taktikmøder i forbindelse med liga-kampe i GOG
Foredrag med kendte håndboldtrænere og –spillere
Overværelse af topkampe
Deltagelse i Oure Håndboldcamp
Studietur til udlandet Indholdet i rejsen er:
• Observere håndbold-talentudviklingsmiljøer ved at møde håndbold- og skolekulturer. Desuden skal vi se og analysere håndboldtræning og kampe på højt niveau. • Ture til og oplæg om stedets historie, seværdig- heder og kultur med fokus på udviklingen i dette land. På rejsen vil du komme meget tæt på hver- dagslivet det pågældende sted. Oplæggene vil give dig en forståelse for dagligdagen der hvor vi er.
Formålet med studierejsen er dels at give dig en oplevelse af en håndboldkultur, som måske har andre svar på, hvordan og hvorfor man skal træne håndbold, dels at give dig en oplevelse af et spændende samfund med en rig kultur og historie. Disse oplevelser vil give dig en unik viden om håndbold.
Ret til ændringer forbeholdes Marts 2009
|