|
Oure Sport og Performance byder velkommen indenfor til en uge med “fuld gang i den”. Her får du de optimale muligheder for at forbedre din dansekunnen og viden indenfor Contemporary Dance.
Udfordringer og sved på panden. Igen i år kører vi et performancekursus inden for Contemporary Dance, hvor du får sved på panden og udfordringer i contemporary stilarter, du måske ikke før har prøvet. Vi vil arbejde med teknisk træning, koreografi, partnerarbejde, og du skal bl.a. selv være kreativ i form af at koreografere.
Du vil opleve, hvor meget man kan udvikle sig på en intensiv uge.
Vi har mere end 20 års erfaring i undervisning i contemporary dance og er et af landets største danseakademier.
Lærerne på kurset arbejder selv i den professionelle danseverden, og er kompetente og inspirerende undervisere. Hele forløbet afsluttes med en mindre forestilling.
Ud over en uge med fuld tryk på dansen, vil du også opleve forskellige inspirerende aktiviteter sammen med andre sommerkursister fra Oure Sommerkurser. Dette kan eksempelvis være foredrag/workshops med aktuelle personer, koncerter, kultur-tour i det Sydfynske m.m. Læs mere på siderne Foredrag og Historisk kultur-tour.
PRISER & KURSUSPERIODER
1 uge Uge 28: 11. juli – 17. juli Uge 29: 18. juli – 24. juli
Pris: 4.750,-
Ret til ændringer forbeholdes.
|